Jak poprawnie wypisać zaproszenie ślubne?
Dobrze napisane zaproszenie ślubne to podstawa organizacji ceremonii zaślubin. Szykując się do tego wyjątkowego wydarzenia, jednym z pierwszych etapów przygotowań będzie właśnie wybór zaproszeń oraz ich uzupełnienie. Z pozoru rzecz prosta – jednak gdy dochodzi do wpisywania tekstu zaproszenia, nie wszystko jest takie oczywiste, jakby się mogło wydawać. Jak poprawnie wypisać zaproszenie ślubne, by uniknąć wpadki? Podpowiadamy!
Jak wypisać zaproszenia ślubne?
Co powinno znaleźć się w treści zaproszenia ślubnego? Nie muszą to być fajerwerki. Postawcie na zwięzłe informacje, które zostaną uzupełnione wyjątkowym designem eleganckiego zaproszenia, które samodzielnie spersonalizujecie.
Zdajemy sobie sprawę, że Parze Młodej zależy na tym, by zaproszenie ślubne było naprawdę efektowne. W końcu od tego po części zależy charakter przyjęcia. Zatem jak wypisać zaproszenie na ślub?
Praktyczne wskazówki dotyczące pisania zaproszeń na ślub kościelny
Najlepiej zastosować się do prostych zasad zaczerpniętych żywcem z lekcji języka polskiego! Państwo Młodzi skonstruować treść zaproszenia, opierając się na następujących elementach:
- informacja o tym, kto i kogo zaprasza oraz z jakiej okazji,
- dokładny adres kościoła, w którym odbędzie się sakrament zawarcia związku małżeńskiego,
- adres sali weselnej, gdzie urządzone będzie przyjęcie,
- obowiązkowo musi się znaleźć data i godzina uroczystości zaślubin,
- Wasze numery kontaktowe,
- prośba o potwierdzenie przybycia gości weselnych.
To podstawowe informacje, które Para Młoda musi umieścić, aby zaprosić gości na uroczyste świętowanie tego wyjątkowego dnia.
Być może zainteresuje Was też, jak zaprojektować zaproszenia ślubne w darmowym kreatorze online. Więcej na ten temat przeczytacie na naszym blogu.
O czym należy pamiętać podczas wypisywania zaproszeń ślubnych?
Zanim przejdziemy do dodatkowych elementów, które możecie umieścić wewnątrz zaproszeń ślubnych, skupmy się jeszcze przez chwilę na tych najważniejszych informacjach. Dzięki temu dowiecie się jak wypisać zaproszenia na ślub, aby zaintrygowały gości od razu po wyciągnięciu kartki z koperty.
W języku polskim funkcjonuje szeroka gama zwrotów grzecznościowych, które warto w takiej sytuacji wykorzystać. Kierując się zasadami savoir-vivre, stworzycie naprawdę wyjątkowe zaproszenia ślubne, które Wasi goście przeczytają z ogromną przyjemnością.
Formy grzecznościowe i eleganckie zwroty
Na początku warto skorzystać z takich form, jak „Mamy zaszczyt zaprosić Sz. P.” i dopiero wtedy wpisać nazwiska osób zaproszonych na Waszą ceremonię. Na miejscu będzie również zwrot „Z radością zapraszamy Sz. P.”. Chodzi o to, aby rozpocząć naprawdę uroczyście. Zapraszacie gości na wydarzenie jedyne w swoim rodzaju.
Liczy się kolejność
Inna bardzo ważna zasada, to kolejność wpisywania imion. Nawiązując do polskiej tradycji ślubnej i zasad dobrego wychowania, najpierw należy wpisać imię kobiety, a dopiero za nim imię mężczyzny. To trochę jak z zasadą „panie przodem”, więc łatwo to zapamiętać.
Zasada ta dotyczy zarówno w trakcie wypisywania danych gości, jak i samej Pary Młodej lub rodziców. Dzięki temu zachowamy spójność i porządek.
A jak poprawnie zaprosić rodzinę z dziećmi w różnym wieku?
Jeśli zapraszacie małżeństwo z młodymi dziećmi, to ich imiona powinny znaleźć się za imionami rodziców. Osobne zaproszenie będzie konieczne, gdy dzieci danego małżeństwa są już dorosłe, ponieważ zapewne będą chciały przyprowadzić osobę towarzyszącą. Zasada ta dotyczy zwłaszcza najbliższej rodziny.
Co jeszcze może znaleźć się w zaproszeniach ślubnych?
Wiedząc już, kogo pierwszego wpisać na zaproszeniu oraz jak wypisać zaproszenia ślubne, możecie teraz pomyśleć o dodatkowych informacjach, które znajdą się na kartce. Co jeszcze możecie dodać?
W ostatnich latach bardzo modne stało się umieszczanie na zaproszeniach ślubnych zabawnych rebusów, sugerujących jaki prezent dla Pary Młodej mogą przynieść zaproszeni goście.
Niektórzy wolą dostać tylko pieniądze zamiast prezentu, inni zamiast kwiatów zbierają artykuły szkolne, które przekażą dla domu dziecka. Tradycyjna papierowa forma zaproszenia pozwala na przekazanie takich informacji zarówno w formie rebusu, jak i rymowanego wierszyka.
Uroczystość zaślubin warto uhonorować dodatkowo jakimś wzniosłym cytatem, który szczególnie rezonuje z charakterem i wartościami Pary Młodej. Na taki właśnie cytat również znajduje się miejsce w zaproszeniu.
Techniczne aspekty wypisywania tradycyjnych zaproszeń ślubnych
Ze względu na wyjątkowy charakter uroczystości, tekst zaproszenia ślubnego powinien być poprawnie sformatowany i umieszczony w odpowiednim miejscu. Najważniejsze informacje warto zawrzeć w centrum kartki, po prawej stronie w stosunku do linii zagięcia.
Rebusy, cytaty, umieszczone na lewej stronie mogą być umieszczone wedle Waszego gustu, byleby nie były zbyt blisko krawędzi. Mogłoby to spowodować problemy w druku lub zniekształcić ich wygląd.
Mając już wszystkie te informacje, jesteście gotowi, by zająć się zapraszaniem gości na ślub. Długopisy w dłoń i do dzieła. A jeśli chcecie zaoszczędzić czas i oszczędzić sobie ręcznego wypisywania dziesiątek kartek, możecie skorzystać z opcji automatycznego drukowania listy gości na zaproszeniach. Więcej na ten temat znajdziecie na naszej stronie internetowej w sekcji FAQ (część poświęcona personalizacji listy gości).
Szukacie pomysłu na podziękowania dla gości? W takim razie warto przeczytać również nasz kolejny artykuł: Czy warto zamówić krówki jako podziękowanie dla gości weselnych?